ZPÁTKY K PRAMENŮM

Většina zakládajících členů oddílu se seznámila a tábořila spolu ještě před jeho vznikem. Úplně náhodou jsme se sešli na pionýrském táboře v Dlouhé Vsi u Sušice v roce 1985.

Byl to sice tábor „pionýrský“, ale připomínal spíš tábořiště „Hochů od Bobří řeky“. Hlavním vedoucím tábora byl Jiří Placák Kazda, jeden z těch, kteří se vždy snažili prosazovat ideály ryzího chlapeckého přátelství. Tam se poprvé setkali Ládín, John, Burizonek, Datel i Prcek, ale i spousta dalších, jejichž jména jsou vyryta v našich starých kronikách . Tam se také pronásledovaly kmeny Bororů, tam se založil Saloon „U dvou Johnů“. A právě v salooně se začala scházet při kytaře, veselých i vážných příhodách skupinka chlapců, mezi kterými vzniklo jakési zvláštní pouto, které podporovalo vznik nového, silného, přátelského vztahu.

Dnes jsou v oddíle pouze 2 pamětníci těchto slavných a důležitých dob pro náš oddíl. Prožili tenkrát spolu jedinečných 14 dní na břehu Otavy a když tábor skončil, slíbili si, že se za rok opět sejdou na táboře, který bude ještě lepší, krásnější a „foglarovštější“.

1985/1986

Po táboře Bororů se spolek táborníků rozešel. Placák se vrací do Plzně, Ládín do školy v Domažlicích, ostatní tam, kde měli něco na práci. V listopadu se sešlo vedení tábora, aby ho s patřičným časovým odstupem zhodnotilo. Většina vedoucích se shodla na tom, že tábor naplnil jejich představy o tom, jak by se mělo tábořit, a tak se hned na místě zrodila myšlenka uspořádat o prázdninách další, ještě lepší tábor. Už se ani neví, kdo přišel s myšlenkou postavit tábor jako plachetnici, ale nápad se hned ujal. Od té chvíle začala směřovat aktivita vedoucích k budoucímu „námořnickému“ táboru. Když se tábor nachýlil ke konci, bylo každému jasné, že by byla veliká škoda v této sestavě nepokračovat i během školního roku. A tak se zrodila myšlenka na založení opravdového oddílu.

NÁMOŘNICKÝ TÁBOR

Táborová hra byla postavena na legendě o cestě kolem světa kapitána Jamese Cooka. Jednotliví táborníci nastupovali na tábor v hodnosti plavčíka a prostřednictvím různých zkoušek měli možnost zvýšit si svou hodnost na bocmana, potom na kormidelníka a nakonec na kapitána . Tábor začal druhý týden v červnu 1986 a trval 14 dní . Stany byly postaveny tak , aby připomínaly lodní trup . Na „zádi“ lodi byl kapitánský můstek s obrovským kormidlem a lodním „zvonem“ , uprostřed stál dvouráhnový stěžeň a vpředu byla postavena zvýšená příď s tlustými fošnami paluby , na kterých nejeden výtečník okusil , jak se rýžákem čistila paluba na plachetních lodích . Na domorodou slavnost „přejíždění rovníku“ těžko zapomene mnohý z účastníků , stejně tak jako na mnohé útrapy a pekelné úlohy při plnění důstojnických zkoušek . Hodnost kapitána nakonec dosáhli pouze čtyři nejlepší maníci .

1986/1987

Září roku 1986 je pro náš oddíl nejvýznamější období. Tento měsíc totiž vznikl na základě trosek pionýrského oddílu tábornický oddíl Kamarádi při 10. pionýrské skupině v Plzni. Od září 1986 tedy počítáme trvání našeho oddílu. Hlavním vedoucím byl Placák, Ladislav Ládín Čepička mu dělal zástupce. Členy byli převážně kluci, co s námi byli na prvních táborech (1985 a 1986). Klubovnu jsme měli na Borech na Třídě prvního máje.
První oddílová výprava se konala na hrad Věžka, který leží na skále nad řekou Berounkou u vesničky Druztová. Tam se poprvé sváděly bitvy fáčovkami, tam se hrál atom, tam vzniklo plno nových přezdívek. Během roku jsme uspořádali ještě spoustu dalších jedinečných akcí, např. První výpravu do Váhavého údolí, Expedici Pyrop 87 (rýžování českých granátů).
V roce 1987 byl tábor opět v Dlouhé Vsi u Sušice a byl motivován starověkým Římem.

ŘÍMSKÝ TÁBOR

Kluci byli rozděleni na legie , kterým veleli senátoři . Každá legie měla svou barvu – černou , modrou , hnědou a bílou a vzájemně spolu svedly řadu bitev , z nichž největší se strhla pod hradbami hradu Rábí . Velkým zážitkem byla také vzpoura Spartaka nebo závěrečné Obléhání senátorů . Obě tyto akce jsou zachyceny na filmu , který jsme na táboře natočili .

1987/1988

Po Římském táboře se v září rozběhl naplno oddílový život. Přišli noví členové, část starých se s námi rozloučila. V listopadu jsme opět připravili podnik jen pro celé muže – výpravu do Váhavého údolí v Medvědích horách.
Dost významným počinem tohoto oddílového rokubylo vymalování naší klubovny. Trvalo nám skoro 2 měsíce, ale stálo to za to. Uvnitř to potom vypadalo jako v pravém zálesáckém srubu. Na jaře jsme podnikli řadu menších výprav, ale všechny přípravy směřovaly již k letnímu táboru. V roce 1988 se tábor poprvé nekonal v Dlouhé Vsi, ale postavili jsme ho u osady Tuškov, přímo pod hradem Kašperk. Koncem tábora pak začala uzrávat myšlenka, která v dalším období dost výrazně ovlivnila dění v našem oddíle.

TÁBOR INKŮ – TUŠKOV

Tábor představoval soupeřící expedice , které pátraly po zmizelém pokladu starého indiánského národa Inků . Jednotlivé expedice musely podstoupit řadu těžkých zkoušek a protivenství . Třeba dvoudenní pochod za Ničím , pátrání ve starých uličkách Kašperských Hor a nebo hledání tajemných znamení v jeskyních nad Zlatým Potokem .

1988/1989

Září roku 1988 bylo pro náš oddíl obdobím změny. A sice změny, která se bytostně dotýkala oddílu jako celku, změny v jeho vedení. Placák, kterému se v poslední době počaly hromadit starosti s rodinou i se zaměstnáním, usoudil, že by již nemohl věnovat oddílu tolik času, kolik by chtěl, a tak předal vedení Ládínovi. Jako zástupci mu začali pomáhat Stanislav Datel Němeček a Lucie Prcek Jandíková. Oddíl měl co nejjednodušší strukturu organizační, byl řízen v podstatě jako 1 družina.
Začali jsme využívat nových prostředků, které dost obohatily náš oddílový život. V září 1988 vyšlo 1.číslo oddílového časopisu Dostavník, bylo poprvé vyhlášeno Bílé pero, poprvé sestaven oddílový žebříček. Před začátkem zimy proběhlo několik tradičních podniků (Váhavé údolí, Mistr uzlování, …), v zimě potom velká hra ve městě „Tajemství javorové zahrady“, která v podstatě předznamenala budoucí dění na táboře a v dubnu 2. ročník Srubových olympijských her, což byl čtyřboj v bláznivých disciplínách.
Konec jara proběhl v přípravách na tábor. Přípravy byly dost důkladné, protože se jednalo o putovní tábor. Trval 10 dní a putovali jsme po hradech západních Čech, pěšky, s batohy na zádech.

TÁBOR CTNOSTÍ

Putování bylo motivováno výpravou českého krále Václava II. Všichni jsme měli ušité středověké oděvy , družiny měly své korouhve , tábor potom bílou korouhev s červeným erbem a s bílým dvouocasým lvem . Za celou dobu tábora jsme ušli asi 100 km a poznali spoustu hradů a zámků v jihozápadních Čechách . Během tábora probíhala dlouhodobá soutěž jednotlivých táborníků – rytířů “ Sedm rytířských ctností „, podle které nakonec dostal celý tábor jméno – Tábor ctností 1989.

1989/1990

Září tohoto roku bylo určitým krizovým obdobím. Oddíl se potýkal s nedostatkem stálých členů, scházel se pouze jedinkrát týdně a nálada klesala k bodu mrazu. Proto bylo nutno přinést určité oživení, nový program, směr, který by chytl kluky a byl přitom blízký našim ideálům. A ten jsme našli v hnutí OUTWARD BOUND, které má spoustu společného se skautingem, ale je více zaměřeno na sportovní pobyt v přírodě. V jeho duchu i v duchu tradičních oddílových podniků proběhl podzim 1989. Poté přišel listopad a sním události, které daly volnost našim představám. V zimě 1990 se stáváme 51. oddílem Junáka v Plzni a náležíme do 5. střediska Střela. V zimě absolvují 4 členové oddílu rádcovský kurz, vzniká oddílová měna „pointy“, v oddíle pracují 3 družiny: Medvědi (rádce Jan John Majer), Kamzíci (rádce Jan Burizonek Cvalín) a Kondoři (rádce Roman Moskyt Beránek).
Nejvýznamnějším podnikem jara byla bezesporu INVAZE I. s názvem Operace LACHTAN. Probíhala v lesích okolo zříceniny hrádku Železnice a střetly se v ní čety spojenců (družiny oddílu) s praporem nepřítele (bývalí členové oddílu + jeho vedení).
Tábor se konal u vesničky Železná, pár stovek metrů od hranic s Německem. Pro většinu kluků to byl první podobný tábor, proto mu mnoho scházelo k dokonalosti, ale i přes řadu nedostatků na něj budou všichni určitě vzpomínat jako na náš první skautský tábor.

TÁBOR KANADSKÉ JÍZDNÍ POLICIE

Protože jsme tábořili blízko u hranic, vybrali jsme si i podobný motiv pro táborovou hru. Tábor představoval výcvikové středisko hraničářské hlídky Královské kanadské jízdní policie a jednotliví účastníci frekventanty tohoto střediska . Podle toho vypadal taky výcvik . Noční cesta za signály SOS , honička s pašeráky heroinu po půlce bělského polesí , budování telegrafu , stavba hlídkových věží , hledání „horké“ hranice , běh potokem apod. Určitým zpestřením byla i výprava do Německa, kde oddíl navštívil místní slavnost v městečku Eslarn.

1990/1991

Ládín je na vojně a s vedením oddílu pomáhá dočasně František Rikan Jedlička. Burizon vydává Dostavník, ztrácíme klubovnu. Scházíme se tedy v zimě v klubovně 53 dívčího oddílu. 21.12.1990 skládá většina členů oddílu nováčkovskou zkoušku a 20.4.1991 slibuje v Českém údolí. V Dostavníku probíhá celoroční soutěž 13 erbů a sbírají se invazní body. Vychází 1. táborová příloha Dostavníku.

TÁBOR TERRA ROBINS

Tábor 1991 se koná poprvé ve Smolově u Bělé n.Radbuzou, kde táboříme dosud. Má fiktivní námět „Terra Robins“.

1991/1992

Ládín zcela mění koncepci Dostavníku, pravidelně vycházejí zápisy z oddílových podniků, je zaveden nový systém bodování, brigádničíme v plzeňských parcích a na statku v Bělé n.R. 20.-22.12. probíhá 1. oddílová nadílka na horách (Hojsova Stráž). 15.2. vychází první pamětní lístek (autorem je Moskyt) a 27.3. je v Besedě slavnostně založena F&M Bank, která se stará o oběh oddílových peněz (bankéři Jiří Fox Zahradil a Jaromír Misi Nassweter). V dubnu upravujeme terén pro stavbu nové klubovny v Českém údolí, kterou budeme sdílet s 57 oddílem. 6.6. se při INVAZI plavíme přes Hracholuskou přehradu.

TÁBOR HIRAM SIBLEJ

Stavíme telegraf napříč Severní Amerikou.

1992/1993

Vedení oddílu tvoří Ládín, Datel a Prcek. Na podzim se koná 1. Podzimní cápota (pěší putování po odlehlých koutech vlasti), průběžně stavíme klubovnu. Nadílka je opět na Hojsově Stráži. Na jaře probíhá opět řada tradičních podniků, včetně jeho vrcholu – INVAZE.

TÁBOR EGYPT

Tábor 1993 byl Egyptský a skoro celý propršel. Vzniká na něm klub Čímanů.

1993/1994

Dochází ke změně ve vedení, a sice Ládínovi zástupce dělají Moskyt a Datel. (Prcek se v srpnu vdává a čeká rodinu). Redakce Dostavníku se stěhuje k Moskytovi. Začíná fungovat klubovna a dosahujeme 2.místa na Knappově memoriálu v kategorii starších skautů. Na Nadílku tentokrát jedeme do Jáchymova. Ládín odjíždí na pracovní pobyt do USA na 7 měsíců, zastupuje ho Moskyt. V zimě jedeme poprvé na zimní táboření – YETTI 94 (4 členové oddílu). Vychází pamětní 20-ti point a Superdostavník.

TÁBOR ZLATÁ HOREČKA

Je veden jako 10. tábor oddílu.

1994/1995

Ládín se vrací z Ameriky a je založen klub OKO (Odpadlé Kusy Oddílu – družina členů oddílu nad 18 let). Začínají se zaznamenávat služební kilometry oddílu (určitá forma docházky na oddílové podniky). 26.10. se koná Výroční oddílovka k trvání 10 let oddílu. Účastní se jí i Placák a další bývalí členové, promítají se filmy, diáky, probírají kroniky. 3.12. hrajeme spolu s 57. oddílem hru ve městě Mafie kontra Interpol. Nadílka proběhla na Kvildě a jarní INVAZE v Pavlovicích. V Superdostavníku vychází rozhovor s Pavlem Šiškou Šiřinou, tehdejším vůdcem střediska.

TÁBOR PÁN PRSTENŮ

motiv J.R.R. Tolkien

1995/1996

Jsou zavedeny koeficienty oddílových podniků (rozdělení podle „důležitosti“ pro přidělování bodů), na Roudné hrajeme hru ve městě „Z tajností plzeňského podsvětí. Dochází ke změně ve vedení F&M Bank. Bankéři se stávají Josef Cook Moravec a Michal Pluto Brnušák. Nadílka proběhla na Javorné na Šumavě. Na jaře se účastníme oblastního jamboree v Plzni a INVAZE probíhá v lesích kolem Kokotských rybníků.

TÁBOR NÁMOŘNICKÝ II

1996/1997

Na podzim dochází k oficiální změně ve vedení oddílu. Vůdcem oddílu se stává Moskyt, Ládín s Datlem jeho zástupci. Od zimy funguje „helpík“ – schránka důvěry členů oddílu. Velká velikonoční výprava proběhla na Váhavém údolí ve znamení Erbenovy Kytice. Z „Cvičné akce u Přeštic“ se nakonec vyklubala INVAZE 97.

TÁBOR JUMANJI

Inspirován fantastickou hrou, při které je možné vše a nikdy nevíte co vás čeká.

1997/1998

Na začátku školního roku Padák poprvé oficiálně představil oddílovou WWW stránku. Nadílka na Brčálníku, Velikonoce v Pavlovicích a INVAZE na Hradecké skále.

TÁBOR NOVÁČKŮ

Je charakteristický velkým počtem prvně tábořících členů oddílu – 8.

1998/1999

Nadílka opět na Brčálníku, Velikonoce opět v Pavlovicích, INVAZE u Dolan.

TÁBOR JMÉNEM KRÁLE

Podle knihy o Přemyslu Otakaru II.

1999/2000

Kvůli nevalné úspěšnosti náboru nováčků nám oddíl citelně „stárne“. Moskytovi ubývá času na přímou práci s oddílem a oddílový program teď koordinuje Ládín. Na jaře se Met pokouší znovu rozjet vydávání Dostavníku. Nadílka Fryš-Brčálník, Velká velikonoční výprava proběhla v Mezholezích pod Korábem. Invaze na Střele u Plas se zúčastni jen tři stateční „spojenci“.

TÁBOR K PRAMENŮM RIO PIRAŇON

Tábor 2000: přes malý počet mladších maníků hodnotíme tábor jako „dost dobrý“, na manévry s pravým nočním výsadkem asi nikdo z účastníků nezapomene.

2000/2001

Zástupci vůdce jsou Ládín, Padák a Met. V zimě se družiny sloučily do jedné. Nadílka na Javorné byla po dlouhé době bez lyží, sníh prakticky žádný. VVV v ZŠ ve Stachách, sněhu až dost. Invaze na Berounce pod Bukovcem. Moskyt zvolen zástupcem vůdce střediska.

TÁBOR CALLISTO

Tábor 2001 byl ve znamení putování po vesmíru. Na planetě CALLISTO museli statní Jednapadesátníci vytěžit co největší množství sloučenin a hlavně antracenu, který jediný byl schopen napravit zbědovaný stav atmosféry Země a zachránit ji tak. Vůdcem tábora byl poprvé Padák.

2001/2002

Obnovenou „družinu nováčků“ vede Siréna, druhou družinu Met. Několik měsíců používáme vývěsku u nádraží a na jaře jsme se zapojili do propagační akce Junáka „Otvíráme klubovny“. Zúčastnili jsme se také 3. západočeského Jamboree a v rámci něj jsme pořádali hru „Tajemná čtvrť aneb ve stopách Žluté bestie II.“, kterou si na Roudné zahrálo cca 260 hráčů! Program oddílu nyní koordinuje Met. Invaze se nekoná, zato proběhla vydařená (a už druhá) výprava na lodích přes Litickou přehradu až do Lhoty.

TÁBOR LOVCI ORCHIDEJÍ

2002/2003

Na Zahajovačce se objevilo mnoho nových tváří. Nadílka se již tradičně konala na Brčálníku ve Friši, kde Moskyt předal vedení oddílu Padákovi. Velká Velikonoční výprava

se konala ve srubu ve Váhávém údolí. Náplní bylo lovit různé druhy zvířat – různé úkoly. Nejúspěšnější lovec – Klíště byl odměněn nožem. Také na přelomu jara a léta proběhlo Lodění na Radbuze – po přehradě v Českém údolí proti proudu až do Lhoty a zpět.

TÁBOR DEN TRIFIDŮ

Tábor na motivy stejnojmenné knihy probíhal u Smolova. Soupeřili 2 týmy: Severní a Jižní. Celou etapovku vyhrál Severní tým jen těsně před Jižním.

2003/2004

Oddíl se zúčastnil Knappova memoriálu a obsadil 2. místo. Nadílka byla na faře v Domaslavi – výprava na hrad Krasíkov a u kostela velkolepá sněhová bitva. Velká Velikonoční výprava byla ve Švihově. Spali jsme v klubovně místních skautů v blízkosti kostela – společná výprava na skály u Kamýku a výprava na blízký hrádek Kokšín, hra ve městě a zkouška odvahy na starém židovském hřbitově.

TÁBOR KARDAMSKÝ TREZOR

Tábor se koná na novém provizorním místě asi 1 km severně od Bělé u Bezděkovského potoka. V týmu se sbírala za etapy mapa, která posléze vítěznou skupinu dovedla ke Kardamskému trezoru. Velká kroupová bitva (kroupy velké jako kuličky na cvrnkání).

2004/2005

Nadílka proběhla ve srubu Včelnice u Třemešné – sněhová bitva ve zříceninách kostela sv. Apoleny, sněhová socha zasloužilého skauta. Velikonoční výprava se konala v klubovně v Mníšku pod Brdy – nehoda vlaku v Karlštejně, takže jsme to museli dojít pěšky za noci, přišli jsme asi okolo půlnoci, noční svíčková bitva.

Západočeské jamboree, probíhalo v kempu Ostende u Boleváku, vyhrála bílá skupina, ve které jsme byli i my.

TÁBOR SUPERHRDINŮ

Etapovka podle filmu Superhrdinové. Každý byl nějaký superhrdina, tak se v táboře objevil Jump, Klíšťátor, Zlomodor, Martináč a mnoho dalších se svými superschopnostmi.

2005/2006

Na Nadílku jsme jeli do Váhavého údolí. Při výpravě na Zvon velkolepá bitva o posed ukončená ne zrovna příjemným myslivcem. Velká Velikonoční výprava proběhla v klubovně u Horního Slavkova – společná výprava na hrad Loket a Svatošské skály a fáčovkové bitvy na půdě klubovny. Letos také proběhla znovuobnovená Invaze na hradě Skála a v okolí. Hrad Skála byl tak nedobytný, že ho nedobila ani jedna skupina.

TÁBOR SVĚTAKRAJ

Na motivy Kronik Světakraje. Jako vzdušní piráti jsme zdolávali těžší i lehčí úkoly a překážky.

2006/2007

Nadílka se odehrála na Šumavě na Filipově huti nad Modravou v chatě Lesní moudrosti. VVV v klubovně v Sušici, kde proběhla výprava na naše bývalé tábořiště u Dlouhé vsi a na rozhlednu na Svatoboru. Letos také proběhla první celostředisková Invaze u Holoubkova, kde jednotky skoro dobili invazní tábor.

INDIÁNSKÝ TÁBOR

Na táboře s motivem indiánů se plnili pera (jisté tématické úkoly), ze kterých pak byli různé výhody (budíček, hlídky, služby, …). Samozřejmě nezávisle na tom probíhala ETH, ve které se vyzkoušeli znalosti a umy, které indián ke svému životu potřebuje.

2007/2008

Nastává celkový úpadek oddílu způsobený odchodem maníků a následným malým počtem členů. Nadílka zase na Brčálníku na Friši – běžkařská výprava na Můstek. Velikonoce ve Váhavém údolí a po dlouhé době Lodění na Berounce, kde se řešil další osud oddílu. Padl návrh na spojení se šedou střelou, ale to se naštěstí neuskutečnilo a oddíl mohl dále psát svou historii.

TÁBOR SPARTA

Všichni maníci byli členy Spartské vojenské školy. Cvičili se jak ve vědomostech, tak i ve fyzických zdatnostech. Každý sbíral svou armádu, kterou mu mohla zdecimovat jistá nehoda (náhodné házení kostkou, nemoci, přírodní katastrofa, …). Výsledkem Spartské vojenské školy bylo společné získání Zlatého rouna od Harpijí, které nám přineslo neporazitelnost a obranu proti Peršanům.

2008/2009

Na začátku se překopala celá organizace oddílu. Ládín vedl náborové akce a výsledkem bylo asi 6 nováčků – vlčat. Zanedlouho vytvořili družinu Rysů, která položila základ 1. vlčácké šestky našeho oddílu. Nadílka byla v klubovně, čaj, cukroví a samozřejmě stromeček a dárky. Pudlové a Okouni si pak vyrazili na Svarožnou (býv. rotu PS) na Šumavu na běžky do Německa. VVV po dlouhé době nebyla. Invaze pod Hracholuskou přehradou a na hradě Buben a v blízkosti Žižkova dubu.

TÁBOR BILYHO KLAJM

Tábor se uskutečnil na novém tábořišti na dně starého rybníka u Váhavého údolí. Maníci osidlovali Bilyho pozemek. Postupně skupovali jednotlivé pozemky a těžili na něm zlato. V průběhu tábora se vytvořila silná vrstva všudypřítomného bahna, která jen tak nezmizela.

2009/2010

Probíhal další přísun vlčat na počet asi 12 členů. Nadílka byla v klášterním areálu Teplá, v bývalém vězení. Proběhla výprava na Betlémský rybník a samozřejmě večer plný svíček, vůně cukroví a bezvadné atmosféry. Velikonoční výprava byla rozdělena na Malou Vel. výpravou a Velkou Vel. výpravu. MVV proběhla okolo přehrady v Českém údolí a vlčata při ní lovili různé druhy zvěře. VVV se konala ve Váhavém údolí – výprava na zaniklou ves Bügellohe a německou rozhlednu na Ebene a noční odlov cache na Mostku. Invaze na Kozím Kamenu.

TÁBOR LOVCI MAMUTŮ

Na motivy Štorchova románu ze života Lovců mamutů. Maníci zjistili jaký krušný život měli pravěcí lidé: úprava masa, přežití v přírodě, vrtání, lov, …

2010/2011

Zahajovačka v duchu Hobita (J. R. R. Tolkien), který nás provázel skoro celý rok. Po dlouhé době Brigáda v klubovně + Mokrá myš. Na podzim výprava „Obléhání Habarta“, kde probíhali boje o hrad Lopata. Nadílka ve skaut. základně Svarožná na Šumavě aneb Drsná akce hodná Jednapadesátníka. Hluboký sníh a v něm se brodit asi 3 km, to dá zabrat. Na jaře několik výprav okolo Plzně. VVV ve srubu na Váhavém údolí byla spojena s brigádou na tábořišti, kde se srovnávala louka. V červnu velká třídenní výprava na Sněžné jámy na Křemelné. Spalo se ve srubu na Paulině louce a šli jsme se podívat na Sněžné jámy, kde leží sníh i v létě.

TÁBOR HOBIT

Letos poprvé soutěžili jen vlčata. ETH na motivy knihy Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky od J. R. R. Tolkiena. Nechybělo pečení lembas, drak Šmak a všude plno efektů.

2011/2012

Na podzim proběhla oslava 25. výročí založení oddílu v klubovně 91. oddílu v Doudlevcích, protože do naší klubovny bychom se všichni nevešli. Sešli se bývalí i současní členové oddílu, dorazil i Placák, Šiška či Rikan.

Během roku se konalo mnoho akcí, například výprava Na Saharu, kde cíl byla písková halda za Krkavcem, výprava okolo Kanadských jezer alias Boleveckých rybníků, či Tajná akce nebo výprava Na Řopíky do okolí Stříbra. Byla založena tradice společných akcí s 58. oddílem Sluneční údolí a to Trubičkovou výpravou do Nepomuku a jeho okolí.

Nadílka proběhla na srubu Včelnice u Třemešné aneb tam, kde vítr sfoukával svíčky uvnitř i přes zavřené okenice. Velká Velikonoční Výprava se konala na hájovně Na Dědku v Třemšínských lesích nedaleko od Rožmitálu. Vydali jsme se po stopách místních partyzánů. Invaze na řece Střele mezi Mladoticemi a Plasy.

TÁBOR POKLAD HRANIČÁŘSKÉ PEVNOSTI

ETH na motivy soutěže Pevnost Boyard byla plná zvratů, ztracených klíčů i indicií. Vyvrcholila velkolepým vynášením pokladu z hraničářské pevnosti, ale kdo v ní zůstal moc dlouho, zůstal tam navždy.

2012/2013

Na podzim proběhla výprava do Medvědích hor. Spali jsme ve srubu ve Váhavém údolí. Mezi další akce patřila již tradiční Podzimní výprava, výprava na hrad Lacembok u Staňkova, Čajový dýchánek s promítáním nebo výprava Za Zimou a zlatem do Nečtinského okolí.

Nadílka se poprvé uskutečnila ve Čtvrníkově srubu u Vacova na Šumavě. Tento krásný předválečný lovecký srub nás natolik zaujal, že jsme se do něj vraceli ještě následující dva roky. Velká Velikonoční Výprava se konala v Domaslavi na místní faře. Dobyli jsme hrad Švamberk na Krasíkově a vyšupali holky v Lestkově.

Těsně před táborem se uskutečnila další akce s 58. oddílem: Výprava plná Krásna. Putovalo se z Krásna přes Slavkovský les do Karlových Varů.

TÁBOR STROJ ČASU

Od pravěkých lidí po události sametové revoluce. Tím vším prošli účastníci výpravy, která měla najít a zneškodnit ztracený a rozbitý stroj času, který celý svět náhodně přesouval v čase. Nakonec se to přece jenom podařilo a stroj byl zničen.

2013/2014

Na podzim proběhla mimo jiné Žďárská výprava, kde jsme vyšplhali na vrch Žďár u Rokycan. Uskutečnila se již druhá výprava do pravěku, kde jsme společně s 58. oddílem Sluneční údolí hledali amfiboly na svahu Vlčí hory kousek od Černotína. Skautská družina zvítězila v Závodu bratra Šiwy u Seneckého rybníka v Plzni a do naší klubovny přivezla putovní pohár.

Nadílka opět na Čtvrtníkově srubu u Vacova. Navštívili jsme i rozhlednu na Javorníku a tajemné kameny na jeho svazích. Velká Velikonoční Výprava proběhla v Českém krasu na Vechtrovně u Srbska. Prohlídli jsme si lomy Amerika, Mexiko a další, našli batoh s dalekohledem a fotoaparátem, který jsme odnesli až do Karlštejna na policii a jeho majitel nám slíbil prohlídku podzemních chodeb Amerik. Pomohli jsme místním jeskyňářům uklidit lom a za odměnu nás provedli jeskyněmi. Líté boje na Invazi vypukly v okolí hradu Skála na Přešticku.

TÁBOR ZANKAR

ETH na motivy stolní hry Osadníci z Katanu. Těžba surovin, nákup vesnic i jiné patálie šli někdy ztuha, ale ostrov Zankar se postupně třem týmům dařilo osidlovat.

2014/2015

Na podzim proběhla tradiční Podzimní výprava, letos na hrad Gutštejn, a Drakonošení. Na výpravě na Kubrychtovu boudu jsme se podívali do podzemí lomů Amerika, kam nás vzal majitel batohu, který jsme našli na jaře na VVV. Na začátku jara jsme společně s 52. oddílem Žlutá střelka jeli do Klatov, kde jsme si mimo jiné prohlídli katakomby, a nebo o půlnoci procházeli židovský hřbitov.

Nadílka se již tradičně konala na Šumavě ve Čtvrtníkově srubu, i když moc sněhu nebylo, užili jsme si to stejně. Velká Velikonoční Výprava se uskutečnila v Horažďovicích. Prohlídli jsme si hrad Prácheň, skákali do rákosí, v tajemném večerním městě hledali indicie a židovský hřbitov.

ŘECKÝ TÁBOR

Bohové a hrdinové starověkého Řecka. V tomto duchu se nesl celý tábor. Získat přízeň bohů nebo porazit mýtickou nestvůru nebylo jednoduché a rozhněvat si bohy bylo tak snadné…s tím vším museli maníci počítat a napnout všechny síly, aby dosáhli cíle.

2015/2016

Tradiční Nadílka se uskutečnila na srubu Chvalov u Strakonic. Velikonoce jsme strávili na vechtrovně Korno u Srbska v Českém krasu.

ZÓNA C-12

Už jen proniknout zamořeným územím až k jaderné elektrárně Černobyl, ještě když vám to stěžují všudypřítomní stalkeři, je to téměř nemožné. S nástrahami radiace, bažin a dalších libůstek se museli vypořádat naši maníci, aby zvládli tábor Zóna C-12.

2016/2017

Na podzim proběhly výpravy Rysů a Kamzíků. Na Nadílku jsme tentokráte zavítali do Volyně do klubovny tamních skautů. I když nebyl sníh, stejně jsme si to užili, nikdo nezapomene na legendární skákání ze stohu slámy. Společná výprava Kamzíků a Rysů byla v lednu a to už sníh byl, a tak jsme toho náležitě využili.
Velikonoční výpravou již tradičně do vechtrovny u Srbska jsme oslavili oddílové Velikonoce. Vyrazili jsme ke Koněpruským jeskyním, zahráli fáčohry kolem vechtrovny a hlavně v pondělí jsme vyrazili koledovat.

PRAVĚKÝ TÁBOR

Že tlupa musí držet pohromadě a spolupracovat, aby přežila, se přesvědčili maníci na Pravěkém táboře. Není lehké vyrobit oštěpomet nebo uvařit bylinný vývar. Kdo se snažil mohl získat i post náčelníka tlupy.

2017/2018

Skautský rok začal tradičně Zahajovačkou v klubovně, kde se po prázdninách sešel celý oddíl. Na podzim Rysové vyrazili na výpravu na Radyni, kde si vstup zaplatili poctivě vydělanými groši, které získali během celého výstupu až k hradu. Zajímavostí podzimních akcí byly Oslavy 100 let skautingu v Plzni, kterých se zúčastnilo asi 250 skautů a skautek z celé Plzně a probíhaly v Borském parku. Nadílka proběhla už tradičně na Chvalově, srubu nedaleko Blatné. Zde se odehrávala dnes již legendární sněhová bitva, která připomínala husitskou bitvu u Sudoměře, protože část oddílu zapadla až po kolena do bahna vypuštěného rybníka, které bylo pokryté sněhem, takže na první pohled vypadalo jako neškodná plocha, ideální pro vyvrcholení bitvy. Další dnes již legendární výpravou je Brblova Ultra výprava na Svaroh a zpět. Nechte si někdy vyprávět od Sharpa, Čugály a Spada. Velká Velikonoční výprava musela být pro nemoc vedení bohužel zrušena. Jarní výprava Rysů vedla k říčním tunelům u Klabavy a byla pojata jako trénink na ZVaS, který jsme nakonec celý ovládli, protože na okresním kole jsme obsadili prvné dvě příčky. V jarním kalendáři pak nesměla chybět INVAZE a Výprava do pravěku, společná akce se Slunečním údolí. Letos jsme hledali zkameněliny v lomu Kosov u Berouna.

TÁBOR SAMURAJŮ

Tábor již poněkolikáté na Bilyho klajmu v údolí Radbuzy nedaleko Smolova u Bělé nad Radbuzou. Samuraje z Japonska snad zná každý. Naším cílem bylo překonat hlavně sami sebe, takže jsme se rozvíjeli v předem zvolených oblastech a snažili dosáhnout nejvyššího stupně a nejlepší barvy opasku kolem našeho kimona. Nejvyššího stupně nakonec dosáhl jen jediný maník – Křupík.

2018/2019

V brzkém podzimu proběhl první roverský puťák – Nemístná výprava do Slavkovského lesa. Naše trasa vedla z Krásna, přes Loket do Karlových Varů. Jinak probíhaly klasické jednodenní družinové výpravy a smozřejmě Nadílka, opět na Chvalově. Jarní výpravy pak například na Kotlu u Rokycan. Také proběhl druhý VZOR (tedy Výjezdní zasedání oddílové rady). Vyrazili jsme na Sirénovu chatu na Šumavě. Kromě Sirény, Marťana a Fredyho se přidali ještě Sharp a Bréba, jako zástupci nové generace. Na jaře proběhla také Hra ve městě, která probíhala po Slovanech. Velká Velikonoční výprava se odehrála ve Spáleném Poříčí. Probíhala tajemná hra v nočním Poříčí, Amerika skládal vlčácký slib, navštívili jsme muzeu ATOM v Brdech o Studené válce a jaderných zbraních. Koleda byla nakonec po tragickém začátku docela úspěšná. V květnu se uskutečnil v Českém údolí KnedlíkFEST – festival v režii roverské družiny Knedlíků, v rámci kterého proběhal soutěž v jedení knedlíků na rychlost i množství. Nesměla chybět INVAZE. V červnu se starší z oddílu vydali na Expedici PYROP, která měla svou premiéru v roce 1987 a hlavní náplní je hledání českých granátů.

TÁBOR DRAČÍ DOUPĚ

Letos poprvé měli ETH na starosti Knedlíci se Sharpem a vrhli se do toho po hlavě a vytvořili příběh na motivy hry Dračí doupě. Jen málokdo zapomene na morového doktora a další „náhody“, které probíhaly na denním pořádku. Roverská družina Knedlíků také postoupila roverský rituál a oficiálně se stali rovery.

2019/2020

Od podzimu 2019 vykopáváme pozůstatky kostela sv. Jiří v zaniklé obci Novosedly (Neubäu) nedaleko našeho tábořiště. Kromě toho probíhaly podzimní výpravy, třeba na Hracholusky a vícedenní do kláštera u Teplé. VZOR proběhl již v prosinci v Rokycanech už v úctyhodném počtu 9 lidí. Na Nadílku jsme vyrazli trochu dál a to na Švýcarák v Novohradských horách v jižních Čechách. Sice skoro celou dobu pršelo, ale mnozí na tuhle akci budou dlouho vzpomínat, protože zde Siréna předal vedení oddílu Marťanovi. V krátkém jarním období proběhlo několik akcí, jako třeba Velká hra v Borském parku, ale také střediskový rádcovský kurz, kterého se zúčastnili také Řechta, Hubert a Spad. Pak jsme museli kvůli pandemii COVID-19 činnost na několik měsíců přerušit. Až v červnu jsme před táborem stihli jednu oddílovou výpravu, která nás připravovala horolezeckým tréninkem na tábor.

TÁBOR NANDÁ DÉVÍ

Výstup na horu Nandá Déví v Himaláji nebyl vůbec jednoduchý. Družiny museli chytře volit trasu po svazích hory a do toho občas přišla sněhová bouře nebo Yetti unesl členy týmu, které bylo třeba vysvobodit. Nakonec s vypětím sil a na sklonku času přecejenom všechny družiny vrchol dobyly.

V srpnu vyrazila oddílová rada na čtyřdenní puťák přes Kralický Sněžník a Staré Město do jižních cípů Rychlebských hor.

2020/2021

Na podzim přišla druhá vlna pandemie, takže kromě Zahajovačky jsme stihli jen jednu společnou oddílovou výpravu do Pytle za Plzní. Musely tedy probíhat online schůzky přes počítač. I tak se povedlo vymyslet několik zajímavých her, keré sbírali velký zájem. V krátké fázi rozvolnění se oddílové radě povedlo vyjet na VZOR do krušných hor. Nadílka už opět musela být zrušená.

Na jaře byly akce opět rušeny. Místo Velikonoční výpravy byla částečně online výprava pro Kamzíky, komponovaná s různými samostatnými úkoly i společným online časem. Koncem dubna už ale roveři mohli vyjet kopat kapli v Novosedlech (Neubäu) a v červnu proběhla Předtáborová výprava.

TÁBOR VIKINGOVÉ

Na táboře kluci dobývali v rolích Vikingů nejen Evropu. Museli nakupovat lodě, přesouvat vojska po mapě a težit suroviny.

2021/2022

Skatský rok začal tradičně Zahajovačkou a promítáním fotek z tábora. V říjnu proběhly družinové výpravy. Listopad se pak nesl v duchu oslav 35 let oddílu. Začátkem měsíce vyrazili Rysové a kamzíci na Výpravu za dortem, kde za různé úkoly sbírali trofeje, symbolizující jednotlivé roky. Když jich nasbírali 35, dostali dort. I přes napínavý konec, kdy se část trofejí ztratilo, nakonec dort získali. Vrcholem bylo setkání bývalých členů oddílu u ohně ve Váhavém údolí, kam směřovala vůbec první vícedenní výprava oddílu. Na Nadílku oddíl vyrazil na faru do Starého Sedliště. V lednu proběhl VZOR v klubovnách ve Staré Plzenci a výprava kamzíků. Únor pak přinesl družinové výpravy: Kamzíci zašli do ZOO a Rysové do Kozelského polesí. Na jaře také Amerika, Bubo, Vítek a Tráva absolvovali střediskový rádcovský kurz. V netradičním březnovém termínu se také konala INVAZE do lesů kolem Žihle. Na Předvelikonoční výpravu jsme jeli na Šumavu a někteří z nás si ji pletou s Nadílkou, protože skoro celou dobu sněžilo a na sobotním výletě se dokonce strhla parádní sněhová koulovačka. Novou akcí pak byla květnová Cyklovýprava, kterou měl pod palcem Gbelík.

TÁBOR BRANIBOŘI V ČECHÁCH

Tábor byl inspirovaný osudem českých zemí po smrti českého krále Přemysla Otakara II., takže o turnaje a bitvy s meči a štíty nebylo nouze. Vrcholem byla korunovace Václava II.

2022/2023

Během Podzimu jsem se vydali na Svatováclavskou výpravu na Kokotsko. Skauti strávili podzimní víkend tradičně v Medvědích horách. Nadílka proběhla tento rok v Dobříši.

Nový rok jsme započali tradičním VZORem, tedy výjezdním zasedáním oddílové rady. Tentokráte jsme víkend plný diskuzí a úvah nad oddílovou současností i budoucností strávili v Nových Hradech, na dohled zasněžených Novohradských hor. Mimo několika jednodenních akcí jsem se začátkem dubna jako celý oddíl na víkend vypravili na již tradiční Předvelikonoční výpravu, tentokrát do Sušice. Zde jsme se věnovali utužování nově vytvořených družin, které se například na vlastní pěst vydaly na půldenní výpravu po okolí nebo přispěly vlastním chodem do sobotní slavnostní večeře. Během května Čugi a Spad úspěšně složili čekatelskou zkoušku a pro skauty a starší se uskutečnilo víkendové putování Až na začátek, kde jsme se formou četby z deníku Jiřího Walkera seznamovali s chodem táborů prvních českých skautů, přespávali na hradě v Lipnici nad Sázavou či v Orlovských lesích, kde právě první čeští skauti tábořili.

TÁBOR STEAMPUNK

Letošním téma celotáborové hry bylo laděno do steampunkové atmosféry. Cílem etapovky bylo postupné získávání součástek mocného vynálezu, který jsem na konci tábora sestavovali dohromady. Bohužel neúspěšně. Tábor to byl nadupaný spoustou tradičních událostí. Manévry, které se letos za úporného vedra konaly v okolí Přimdy, Diany a Pleše účastníkům poskytly mnoho nových zážitků a zkušeností. Již po několikáté jsem se také vydali do zaniklé obce Neubäu, kde postupně odkrýváme základy kaple svatého Jiří po sudetských Němcích. Přibylo ale také několik novinek, jakou byl například program s cílem naučit se efektivně využívat svůj volný čas, takzvané Volitelné bytí. Během tábora také Marťan se Šarpem předali vedení oddílu Čugimu a Albertovi.

2023/24

Na podzim se již pod novým vedením vydali skauti přes víkend poznávat pohnutou historii Českého lesa v okolí našeho tábořiště na tradiční Výpravu do Medvědích hor. Na historii oddílu a proběhlí rok jsme společně jako celý oddíl zavzpomínali v prosinci na Nadílce, poslední akci roku 2023, tentokrát v Habartově.